Tartalom:
- Tartalomjegyzék
- Fényhőmérséklet
- Fényintenzitás
- Világítási kalkulátor
- Fogalomtár
A fény színe, más néven kromatikus hőmérséklet, a fény árnyalatát és hőmérsékletét tükrözi, mely jelentős hatással van hangulatunkra és viselkedésünkre. Például a tűz fénye és a napfény más érzéseket kelthet bennünk.
A belső óránk, melyet tudományosan cirkadián ritmusnak vezeünk, úgy van beállítva, hogy este aludni vágyunk, reggel pedig frissen ébredjünk. Ez a ritmus szoros összefüggésben áll a fény színével. A kromatikus hőmérsékletet Kelvinben mérjük, és meglepő módon minél magasabb a Kelvin érték, annál hidegebbnek érezzük a fényt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a fény valódi hőmérséklete is alacsonyabb. Ha egy valós fényforrás magas hőmérsékletű, a fény, amely belőle árad, valójában kevésbé meleg nekünk. Tekintsünk egy példát:
A kiindulási pontunk az izzó parázs, amely lángok nélkül, vörös-narancssárga fényt bocsát ki. Ezt a színt melegnek érzékeljük, és a kromatikus hőmérséklete körülbelül 1200 K. Ilyen fényforrások nyugodt, meleg hatást keltenek bennünk. Hasonló fényforrás például a napernyők, amelyek kellemesen melegen tartanak minket, amikor forralt bort iszunk a karácsonyi vásárokon. Az ilyen fényforrások fényének hőmérséklete körülbelül 800 K. Ha azonban déli napfény a fényforrásunk, a fény színét sokkal világosabbnak érzékeljük. Itt a kromatikus hőmérséklet kb. 6000 K. A fény már nem sugárzik, és a szín átmenetileg fehérbe vált.
A mesterséges fényforrások, mint az izzók, fénycsövek és lámpák, a kromatikus hőmérséklet széles spektrumában helyezkednek el. A fény színe narancssárga árnyalatoktól (1200 K - 2700 K) kezdve a sárga nappali fényen át a fehér vagy kékes fényig (5000 K - 6500 K) terjed.
Miért fontos a fény színe? Mert gyertyafényben (1800 K) jobban pihenünk, mint dolgozunk. Nappali fényben (4500 K) lazább a hangulatunk, de még mindig aktivitást ösztönöz bennünk. Nagyon fehér fényben, irodai fénycsövek alatt (6000 K) 100%-os a koncentrációnk, és az agyunk és a szemünk remekül együttműködik. A megfelelő nappali fény jobb lehet, mint a kávé, másrészt a meleg árnyalatok arra késztetnek minket, hogy bebugyoláljuk magunkat egy takaróba és pihenjünk. A többit a táblázat és a gyors összefoglaló magyarázza el.
Gyertya | Napkelte és napnyugta | Átlagos nappali fény | Éles fény délben | Felhős |
---|---|---|---|---|
1 900 K | 2 600–3 200 K | 4 600–5 000 K | 6 000 K | 8 000 K |
Meleg fehér | Meleg fehér | Semleges fehér | Semleges fehér | Hideg fehér |
Pihenés, relaxáció | Pihenés, relaxáció | Nappali tevékenység | Nappali tevékenység | Munka |
Nappali, hálószoba, gyerekszoba | Konyha, fürdőszoba, folyosó | Konyha, fürdőszoba, folyosó | Iroda, műhely | Iroda, műhely |
Tipp: A világítás kiválóan mutat azokban az enteriőrökben, amelyek piros és narancssárga árnyalatokkal rendelkeznek.
Tipp: A hidegebb színek tisztaság érzetét keltik és modernebb megjelenést biztosítanak. Kiválóan illenek a hideg pasztell árnyalatokkal kombinált enteriőrökhöz.
Tipp: Ha a hideg fehér fényt szeretné enyhíteni és univerzálisabbá tenni a helyiség karakterét, használjon meleg sárga árnyalatú kiegészítőket.
Érdekesség: Közép és Észak-Európa lakói előnyben részesítik a meleg fehér világítást, míg a déli államokban népszerűbb a meleg fehér és a hideg fehér világítás. Magyarországon a melegfehér árnyalatú LED-izzók a legnépszerűbbek.
Kalkulátorunk segítségével egyszerű kiválasztani a megfelelő világítást. Azonban fontos, hogy legyünk óvatosak! A weboldalon található kalkulátor nem helyettesíti egy tapasztalt világítástervező szakember tudását. Ha el akarjuk kerülni a hibákat és jobban megérteni a problémát, érdemes elolvasni, amit alább írok, mielőtt elkezdenénk használni a kalkulátort.
A fényforrások teljesítménye lumenben (lm) mérhető, ami azt jelzi, mennyi fény áramlik ki a forrásból minden irányba. Fontos figyelembe venni, hogy a lumenek száma önmagában nem elég. Az számít, hány lumen éri el azt a felületet, amelyet meg szeretnénk világítani. Emellett ne feledkezzünk meg a visszaverődésről sem: a világos falak például visszaverik a fényt. A számítások bonyolultak lehetnek, ezért használjuk a józan eszünket!
Ez az egyik erősebb LED izzó. Fontosabb azonban, hogy mit világít meg. A világítás mértéke, azaz a lux, megmutatja, hány lumen esik egy négyzetméterre. Például, ha 1000 lumen egy négyzetméterre jut, akkor 1000 luxot kapunk. Ez a szám azonban csak egy ideális környezetben érvényes, ahol minden felület – kivéve a padlót – tökéletesen tükröződik. A valóságban azonban mindig vannak veszteségek, és nem is akarjuk egyenletesen megvilágítani az egész helyiséget. Elég, ha a padló, az asztal, a polcok és a konyhapult megfelelően világított.
A világítást három alapvető kategóriára osztjuk:
Nagy különbség lesz, ha 1000 lm-es izzóval próbáljuk megvilágítani az egész helyiséget, vagy csak az asztal munkafelületét, ahol olvasunk.
Tipp: 2024 nyarától TIVI lámpák jelen vannak a kínálatunkban, amelyek teljesen új technológiát használnak, és elérhetik a 205 lm/W hatékonyságot. Így több mint kétszer takarékosabbak, mint a jelenleg a piacon lévő összes többi LED forrás. Ezáltal az új szigorúbb szabályozások szerint is elérjük az energetikai osztály A-t.
Ebben az irányban az állami normák segíthetnek, amelyek tájékoztatnak bennünket az egyes helyiségekben ajánlott átlagos fényintenzitásról. Például a gyerekszobában 300 lux van, de az íróasztal felett ez több lesz.
A világításban nagy szerepet játszik a napfény is, különösen napközben, amikor a tiszta égbolt mellett a fényerősség 100 luxtól 10 000 luxig terjedhet. Ez természetesen változik a napszak, az évszak és hasonlók függvényében. A belső terekben általában kevesebb fényt választunk, mivel a túl erős fény éles árnyékokat képez és megterheli a szemünket. Ott, ahol apró részletekre kell koncentrálni, többre lesz szükség. Ellenkező esetben, ahol csak áthaladunk, és nem koncentrálunk a részletekre (folyosó), elég 100 lux.
A nappali a legtöbb háztartásban az egyik legfontosabb és legtágasabb helyiség. Itt töltjük a legtöbb időnket, és különféle célokra használjuk - pihenünk, dolgozunk és olvasunk, fogadjuk a vendégeket vagy nézzük a televíziót. Az ilyen pihenőhelyiségekben arra kell ügyelnünk, hogy a világítótestek ne vakítsanak meg minket, és kellemes hangulatot teremtsenek a pihenéshez és kikapcsolódáshoz. A nappali világítását több zónára oszthatjuk:
A nappali világítással kapcsolatos további információkért lásd a cikket - Nappali világítás
A gyerekszoba a gyerekek menedéke, ahol játszanak, pihennek vagy tanulnak. A megfelelő világítás is jelentősen hozzájárulhat ahhoz, hogy jól érezzék magukat a szobában. A megfelelőtlen világítási körülmények ráadásul ronthatják a gyerekek látását és más problémákat is okozhatnak. A gyerekszoba világítását több kategóriára oszthatjuk:
A gyermekszobák világításával kapcsolatos további információkért lásd a következő cikket: Világítás a gyermekszobákba
Nem véletlenül nevezik a konyhát a lakás szívének. Ez az a hely, ahol ízletes ételek készülnek, és gyakran itt gyűlik össze az egész család, hogy együtt étkezzen. Hogyan válasszuk ki tehát a világítást úgy, hogy örömmel főzzünk és együnk a konyhában? Ami a világítást illeti, a konyhát több zónára oszthatjuk:
A konyhai világítással kapcsolatos további információkért lásd a Konyhai világítás című cikket.
A hálószobában töltjük életünk jelentős részét, azt mondják, hogy az életünk harmadát töltjük itt, ahol a domináns elem az ágy. A hálószoba azonban nem csak az alvásra szolgál, hanem a hosszú munkanap utáni pihenésre, vagy könyvek és magazinok olvasására is. Hasonlóan a nappalihoz, a hálószobát is több zónára oszthatjuk:
A hálószoba világításával kapcsolatos további információkért lásd a Hálószoba világítása című cikket.
A fürdőszobában több időt töltünk, mint elsőre gondolnánk. A zuhanyzáson vagy fürdésen kívűl a fürdőszoba az a hely, ahol a hajunkat rendezzük, a bőrünket tisztítjuk vagy sminkelünk. Éppen ezért, mível a fürdőszoba összefügg a külső megjelenés rendezésével, nagyon fontos a megfelelő világítás kiválasztása. A fürdőszobai világítást több részre oszthatjuk:
A fürdőszoba világításával kapcsolatos további információkért lásd a következő cikket: - fürdőszoba világítás.
Melyik az a helyiség, ahol igazán nem érdemes elhanyagolni a világítást? Egyértelműen az iroda. Az irodában ugyanis szükségünk van megfelelő koncentrációra. A világítás nagyban befolyásolhatja, hogy néhány óra után érezzük magunkat fáradtan, vagy energiával telinek. Az iroda világítását több részre oszthatjuk:
A dolgozószoba világításával kapcsolatos további információkért lásd a dolgozószoba világítása című cikket.
Bár a folyosókon vagy előszobákban általában nem tartózkodunk túl sokáig, mindenképpen érdemes odafigyelni ezeknek a tereknek a világítására. A folyosókon általában nincsenek ablakok, ezért fontos biztosítani elegendő fényt megfelelően kiválasztott világítással.
A folyosó világításával kapcsolatos további információkért lásd a következő cikket: - folyosó világítása
A szerzőről: Petr Brůžek - "Technológiai, tudományos, technikai, környezetvédelmi és mechanikai lelkesedő vagyok. Az Emosnál a marketingért felelek, szabadidőmben pedig a legjobban a műhelyben vagyok."
Felejtsd el a karácsonyi dekorációs videókat, amelyeken létrákon egyensúlyozó emberek karácsonyi fényeket szerelnek. Idén nem lesznek horrorjelenetek - elmondjuk, hogyan szerelheted fel a karácsonyi fényeket biztonságosan, gond nélkül, és adunk néhány tippet, hogy az egész dekorációs folyamat a lehető legkönnyebb legyen.
A konyha a ház szíve, mondják. Én azt mondom, hogy inkább a gyomor. Mindennek a központja, az összejövetelek és az élvezetek helye. A konyhai világítással általában akkor foglalkoznak, amikor a házat építik, de nem árt emlékezni arra, hogyan kell megközelíteni a konyhai világítást. Az egész tér logikusan több zónára osztható, és mindegyik zóna másfajta világítást igényel. Írjuk le őket.